Budapeşte Hakkında Bilgiler 5

BUDAPEŞTE PARLEMENTOSUNUN MÜTHİŞ GÖRESELİ


Parlamento Tuna nehri kenarında politikanın olanca ağırlığı ile her şeye hakim bir manzara teşkil ediyor.  19.yüzyıla ait bu binayı kadraja sığdırmak çok zor. Londra’nın Parlamento Binası’ndan esinlenerek inşa edilmiş. 

http://tariktekes.blogspot.hu/2012/05/macaristan-budapeste-hakknda-genel.html

Dünya'nın en ünlü parlamento binası nedir diye sorulsa, bunun cevabı kişiden kişiye bilgi, kültür, turizm birikimine göre değişecektir ama eminim ki Almanya Parlamentosu (Bundestag) ve Londra'da yer alan Westminster Sarayı ilk sıralarda gelecektir. Bunun yanında ABD'de yer alan Kongre Binası daha önce sayılan diğer iki yapıya göre daha arka plandadır. Aynı dönemde inşa edilmiş ve benzer stillere sahip olmalarına rağmen, ABD Başkanlarının ikamet ettiği, Beyaz Saray, kongre binasına göre daha çok tanınan bir yapıdır.

Haberde yer alan diğer yedi parlamento binasının yukarıdakilere göre daha az tanındığını tahmin ediyorum. Bu Parlamento binalarını seçerken iki kriter belirledim:
Birinci kriter, farklı dönemlerde inşa edilmiş yapılara yer vermek oldu. Gerek yangınlar gerek savaşlar gerekse zamanın yıpratıcı özelliği, gerekse parlamenter rejimlerin son iki yüzyılda daha geçerlilik kazanması nedeniyle bu yazıda yer alan en eski binanın ABD Kongre Binası olduğu gözlemlenebilir. O yapı bile gerek savaşlar gerekse zaman içinde yetersiz kalması nedeniyle şu anda orjinalinden çok farklı bir durumda. Haberdeki en yeni parlamento binası ise etkileyici tasarımı ile Avrupa Parlamentosu (Louise Weiss Binası).


İkinci kriter ise farklı mimari akımlara yer vermek oldu ama Avrupa ve Amerika Kıtaları'nda yer alan parlamento binalarının ağırlıklı olarak Neo Klasik veya Gotik tarza sahip olduklarını gözlemlenebilir. 


Budapeşte, Macaristan'ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin ve Peşte'nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir.
Macaristan'ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri olup, Macaristan nüfusunun beşte biri, 2003 yılı sayımına göre 1.719.343 kişidir.


Macaristan Orta Avrupa'da Türkiye'nin yedide biri kadar büyüklükte bir halk cumhuriyeti. Macaristan Cumhuriyeti ya da kısaca Macaristan, Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya ile komşu olan, denize kıyısı olmayan, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Orta Avrupa ile Balkanlar arasında bir ovaya yayılan Macaristan, Türk'lerin son 400 yıllık tarihinde yakın ilişkiler geliştirmiş oldukları bir ülkedir. Berlin'den sonra Orta Avrupa'nın en büyük ikinci şehri olup, Macaristan nüfusunun beşte biri de burada yaşamaktadır.  Orta Macaristan'ın kuzeyinde, Tuna Irmağı üzerindedir. Irmağın batı (sağ) kıyısındaki Buda, doğu (sol) kıyısındaki Peşte ve Buda'nın kuzeyindeki Obuda şehirlerinin 1873'te birleşmesiyle Budapeşte ismini almıştır.

Margit Adası Tuna nehrinin orta yerinde kocaman bir ada; 2,5km. Motorlu araç trafiğine kapalı; sadece toplu taşıma otobüsler hizmet veriyor ,yaya olarak gezilebiliyor, ya da bisiklet ile. Tamamen orman alanı. <Haftasonları tüm şehir halkı akın ettiğinden kalabalık oluyor burası tıpkı bizim adalar misali hadi istanbulda 4 tane ada var sık ziyaret edilen burada 1 tane var. Genelde haftaiçi gitmenizi öneririm Sabah  Saat 08.00 gibi uygun olur genelde halk burada spor yapar bir çok olimpik ve kaydıraklı yüzme havuzları bulunur hafta sonu bende bu havuzları tercih ediyorum

Adada birçok spor tesisi, ilköğretim okulu, olimpik yüzme havuzu, bol sinek üremesine sebep olan ama nilüfer çiçekleri ile bezeli bir Japon bahçesi , 1911’de yapılmış Unesco tarafından korunan yüksek de bir su kulesi var. Bir de ortaçağdan sadece kalıntıları kalmış bir kilise. Adanın bir kısmını The Bringóhintó (Bike Carriage/Bringo Coach) denilen açıkhava araba modelli bir tür bisiklet ile dolaştık. Bazı yerlerde sereserpe rahat rahat güneşlenen insanlar da gördük. Adanın tek kötü yanı korkunç derecede polen uçuşmasıdır buta tabi genelde bahar aylarında oluyor, Havanın güneşli ve kuru olması  polenlere aradıkları frsatı vermişti tabii.Macaristan yazları artık genelde çok sıcak oluyor ortalama bagzen 35-38 derece gölgede sıcaklık oluyor,


Bahar ayları bu şehri gezmek için daha ideal bir zaman sanki ama 4 mevsimide bence ayrı ayrı güzel bu şehrin,  


Budapeşte akşamlarının olmaz ise olmazlarından,
Tuna’da Tekne turu: 1 saatlik , 2 saatlik olanları var. Gündüz ve gece yapılanlar var. Yemekli , yemeksiz  gezineneler var.Tavsiye ederim ilk kez Mayıs ayında havanın nispeten geç karardığı 20.30 da gece güzelliği ile görmek istedim Tuna boyu Budapeşte’yi daha sonrasında birçok kez gezme imkanı buldum...  1 saatlik bir tur, bant kayıtlı rehber eşliğinde bir de içecek dahil 2990 HUF (yemekli 5990 HUF). Marriot Hotel’in önündeki Vigado Meydanı’ndan kalkıyorlar..Genelde birde hop on hopoff ve bisiklet turu ile hepsi dahil satılıyor,


Aşağıda resim yer almaktadır oval bir görüntüsü vardır,

Margit adası benimde sıkça ziyaret ettiğim ne zaman canım sıkılsa yada ne zaman havuze gitmek istesem Turistlerin ve benim uğrak yerimdir Margit adası,

 
Margit Adası (Tuna'nın ortasındaki yeşil bölge
Bringo
(foto kaynak:http://www.budapest.com/tours/budapest-margaret_island.htm)
Büyük sinagog

Aslında tamamen ayrı işlenilmesi gereken bir konudur sevgili dostlarım ama kısaca bahsedeyim sizede,zaten gezmeniz ve görmeniz gereken önemli bir detaydır,Dünyanın sanıyorum 3.büyük sinagogudur ve bu ara festival düzenleniyor,

Burada 150 bin den fazla kadar Yahudi nüfusunun yaşadığı söyleniyor. Lakin bu Yahudilik bir ırk haline gelmiş gibi, genel olarak dini yaşayışta Yahudilikten oldukça uzaktalar. Dini bir Yahudilik çok az yani israildeki gibi değil kanımca yada gördüğüm kadarı ile. Dünyanın en büyük ikinci yada üçüncü sinagogu Budapeşte’de bulunuyor değerli dostlar. Yahudililerin yoğun olarak yaşadıkları bölgede cadde ve sokaklarda Yahudi kıyafetleriyle gezen insanlara raslayabilirsiniz buna şaşırmayın, İbranice dükkan ve mağaza tabelaları göze çarpıyor. 


Tüm dünya genelinde olduğu gibi Macaristan’da da kamuoyunda çok etkililer. Üniversitelerde hocaların çoğu Yahudi asıllı yada halen yahudidir. Basın yayın tamamen Yahudilerin kontrolünde olup finans ta bu topluluğun elindedir. 

Geçtiğimiz günlerde sokak ortasında bir Macar bir Yahudi din adamına hakaret ettiği için devlet başkanlığı nezdinde Yahudilerden özür dilendi,
Ülkenin genel ahlaki durumunu sorduğumda Macar Müslümanlardan islamiyete gönül vermiş bir çok kişinin ifadesine göre  “Avrupa kültürü artık sıkıcı olmaya başladı. Artık insanlar doğu kültürünü merak edip araştırmaya başlıyorlar.

Çekoslovakya ve Macaristanda inanç çok yoğun olarak yaşanmaz,Kiliselerin haşmeti ve sayısı sizleri yanıltmasın değerli dostlarım.Ama dinide devlet işlerine karıştırmamakta fayda var,Dinsiz bir toplum düşünülemiyeceği gibi dinle yönetilen bir toplumda düşünülemez yoksa işler sarpa sarar,


Neyse lafı fazla uzatmadan sinagogun resimlerini paylaşayım dostlarım,


Merak edenler içinde web sitesini yayınlıyorum,


http://www.dohanyutcaizsinagoga.hu/
Dohány utcai zsinagóga (1859), 22.4.2011, 20:31Obuda (Eski Buda) Margit adası’nın kuzey ucu hizasında, Buda yakasında Arpad Köprüsü ve tran istasyonu yakınlarında çağdaş heykeltraş Imre Varga’nın yarattığı sokakarası güzelliği...Şemsiyeli Kadınlar....görmek şart mı bana göre görürseniz iyi edersiniz.Tamam gitmesi de bayağı meşakkatli ama gidipte görmenizde fayda var dostlarım lakin sonra pişman olmayın. Eğer aynı bölgede, Fö Tér’de, tarihi belgeler ve Eski Buda’nın endüstriyel gelişimini aktaran Obuda Müzesi’ni görecekseniz, neden bu yanıbaşındaki güzelliği de görmeyesiniz?  
 Main Square in Óbuda (Old Buda) Autumn atmosphere in Óbuda, Main Square

Budapeşte Meşhur opera binası içi,buraya amerikalı arkadaşlar 

Great Architecture and Performances ,geröektende kelimenin tam karşılığı bu olsa gerek,Viyanadakine benzerlikleri vardır,yapımı dokuz yılda tamamlanan bu gösterişli yapı, Avrupa’nın en güzel opera binalarından biri olarak tanınıyor. Binanın inşasının dokuz yıla sığdırılması başlı başlına bir mucize olarak görülüyor. Bin iki yüz kişilik bir müziksever kitlesini ağırlayabilecek genişlikteki binanın iç bölmeleri ünlü Macar ressamlarının eserleriyle bezeli. 1853’ten beri Opera’da performans sergileyen Macar Flarmoni Orkestrası da halen pazartesi akşamları Budapeşte’ye yolu düşen klasik müzik düşkünlerini ağırlıyor.

Gerçekten tavsiye ederim burada bir etkinliğe katılmanızı, 
Opera Binasının iç kısmı - Budapeşte
OPERA BİNASI DIŞTAN GÖRÜNÜMKompleksin kullanımında önemli bir fark göze çarpar: burası artık ne bir kale, ne bir karargâh, ne de bir saraydır; Kraliyet Sarayı, şimdilerde Macar Ulusal Galerisi’nin, Budapeşte Tarihi Müzesi’nin, Széchényi Ulusal Kütüphanesi’nin ve Çağdaş Sanatlar Koleksiyonu (Ludwig Koleksiyonu)’nun yuvasıdır. Buda Kalesi - Budapeşte

Kraliyet Sarayı’nın içerisinde, 1975 yılında kurulan Macar Ulusal Galerisi, Macaristan resim ve heykel sanatına dair 100 binin üzerinde parça içermektedir. Macar sanatının 7 yüzyıllık tarihini; saray içerisinde birçok odaya yayılan galeri odalarında görebilirsiniz. Buradaki altı kalıcı sergide, Orta Çağ’dan günümüze kadar ulaşmış sanat eserleri bulunmaktadır. Bununla birlikte 19. yüzyılda Avrupa’da ağırlığını hissettiren Sezession akımının güzel örnekleri de galeri duvarlarındaki resimlerde görülebilir. 

Kraliyet Sarayı’nın E kanadındaki Budapeşte Tarihi Müzesi, Kale ile Budapeşte’nin tarihinden çarpıcı eserlere ve dokümanlara ev sahipliği yapar. Müzenin kalıcı sergileri şunlardır: Modern Çağ’da Budapeşte, Kraliyet Sarayı’ndan Gotik Heykeller, Tarih Öncesi Çağ’dan Günümüze Budapeşte Tarihi, Orta Çağ’da Kraliyet Sarayı. 
Balıkçılar Burcu - Budapeşte 

Görsellik amaçlı olarak Matyas Kilisesinin önünde boy gösteren bu anıt 1895’te balıkçılar loncası için yapılmış. Kilise ile aralarında Hristiyanlığı Macristan’ın dini olrak benimseyen Aziz Istvan’ın at üzerinde heykeli bulunmakta. Kilisenin biraz daha batısında 18 yydaki veba salgınından kurtulmanın anısına bir heykel dikilmiş. Kumdan kaleleri andıran masalsı görüntüsü görülmeli.


Vörösmarty Ter  Budapeşte'den bağzı resimler,
Eskiden ekonominin merkezi Buda iken 19. yüzyıldan sonra ticaret etkinlikleri Peşte’ye kaymıştır. Büyük bankalar, ülkedeki yabancı şirketlerin çoğu ve en güzel mağazalar Peşte’nin Belvaros semtindedir.Budapeşte temel sanayi (termik santral, çelik ve boru fabrikaları, petrokimya, yapı sanayileri) ve tüketim sanayisi (un fabrikaları, hazır giyim, kereste, kâğıt, matbaacılık, ilaç, kozmetik sanayileri) merkezidir. Ayrıca Comecon çerçevesi içinde, makinalar ve elektrikli makinalar (takım tezgahları, kamyonlar, demiryolu gereçleri, telefon santralleri, elektronik cihazlar) yapımı da önemli seviyelere ulaşmıştır. 

Buda ile Peşte’nin birleşiminden oluşan bu tarih ve sanat kentinin keşfedilmeyi bekleyen birçok köşesi bulunmaktadır. Buda yakası, Peşte yakası, Margit Adası ve Tuna Nehri’nin kıyıları; amacı gezmek, görmek, öğrenmek ve dinlenmek olanlara farklı destinasyonlar sunmaktadır. Tarihi kiliseler, sinagoglar, caddeler; sanata kucak açan müzeler, dinlendirici bir tatilin garantisi olan kaplıcalar ve hamamlar ile Tuna Nehri’nin büyüleyici manzarası; Budapeşte’yi Avrupa’nın en çekici şehirlerinden biri yapıyor. 
Kahramanlar Meydanı- Binyıl Anıtı

Macaristan’ın bininci yılı anısına 1896 yılında dikilmeye başlanmış ancak tamamlanması zaman almıştır. Macarların Kral İstvan zamanında Hristiyanlığa geçişi tasvir edilir.Güzel Sanatlar Müzesi (www.szepmuveszeti.hu(1200 Ft)
Ön cephesi Kahramanlar Meydanı’na bakar.  Hemen karşısında ise çeşitli sergilere ev sahipliği yapan Mücsarnok Sanat Sarayı bulunmaktadır. Güzel Sanatlar Müzesi, Antik Yunan, Mısır, Roma sanatı örneklerinden tutun, Alman, Hollanda, Flaman, İtalyan, İspanyol, Fransız, İngiliz ressamların türlü dönemlere ait eserlerinden oluşan çok büyük bir koleksiyona sahip. 19-20. yüzyıl sanatından da eserlerin sergilendiği müze, hakkını vermek isteyenler için belki iki günde gezilmeli.  Macar Ulusal Galerisiwww.mng.hu Kraliyet Sarayı içinde, tarihi değere sahip Macar sanatı örnekleri sergilenmekte. Ortaçağdan kalan dini motifler, ahşap ikonlar, altar panoları, Rönesans, Barok, 19. yy, 20. yy gibi farklı dönemlere ait farklı temalardan yağlıboya tablolar müzenin değerleri.


Kraliyet Sarayı’nın içerisinde, 1975 yılında kurulan Macar Ulusal Galerisi, Macaristan resim ve heykel sanatına dair 100 binin üzerinde parça içermektedir. Macar sanatının 7 yüzyıllık tarihini; saray içerisinde birçok odaya yayılan galeri odalarında görebilirsiniz. Buradaki altı kalıcı sergide, Orta Çağ’dan günümüze kadar ulaşmış sanat eserleri bulunmaktadır. Bununla birlikte 19. yüzyılda Avrupa’da ağırlığını hissettiren Sezession akımının güzel örnekleri de galeri duvarlarındaki resimlerde görülebilir.

Galerinin birinci katındaki odalarda ünlü Macar ressamı Mihály Munkácsy’nin yapıtları sergilenmektedir. Bunlardan Yayık Yayan Kadın ve Çalı Süpürgeli Kadın isimli eserler; galeride görmeniz gereken değerli resimlerden sadece ikisidir.

Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 18.00

Not: Farklı dil seçeneklerinin sunulduğu rehberli geziler düzenlenmektedir.


Şehirde sıkça festival ve etkinlik yapılır,Tarık TEKEŞ

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder