Budapeşte Hakkında Bilgiler - 4Gülbaba ve Gülbaba Türbesi


Gülbaba Türbesi 1541’de Budin fethi sırasında şehit düşen Bektaşi dervişi Gül Baba,nın türbesini ilk geldiğim yıllarda sanıyordum ki sadece Türkler ziyaret ediyor. Ama yanılmışım. Gerçi ben ilk kez sabahın erken saatlerinde gittiğimden fazla bir ziyaretçisi yoktu ama sonradan öğrendiğim kadarı ile yabancı meraklıları da varmış.Daha sonra pek çok kez ziyaret etme olanağım oldu,Söylenene göre  Asıl adı Cafer’miş; Gülbaba lakabını kavuğuna taktığı gülden almış. Bir de Gülbaba’nın Galatasaray Lisesi’nin kuruluşuna sebebiyet verdiği ile ilgili efsane vardır:

Gül baba ve türbesi konusunda detaylı açıklama ve bilgiyi sayın Imre Adoryanın katkılarıyla geçtiğimiz yıllarda oluşturdum,

http://gulbaba-turbe.blogspot.hu/  

Ayrıca daha değişik versiyonu kendi adıma açmış olduğum blogda yer almaktadır,

http://tariktekes.blogspot.hu/2012/06/gul-baba-turkce-versiyonu.html


Macaristan’ın en iyi okulları, Macar Bilimler Akademisi ve araştırma enstitüleri Budapeşte’dedir.Ortalama dünya çapında 20-25 tane üniversite bulunmaktadır,
Dünyanın bir çok ülkesinden buraya eğitim amaçlı gelenler olur,

Bu konuda ayrıntılı ve detaylı bilgi için bana ulaşabilirsiniz,Elizabet Köprüsü 1897-1903 yıllarında yapılmış;

Tamamlandığında o dönemin en modern köprüsü ve dünyanın en uzun asma köprüsüymüş. Adını İmparator Franz Joseph’in eşi Macaristan’ın kraliçe Elizabet’inden almış.  2. Dünya Savaş’ndan nasibini almış ve yeniden 1964 yılında inşa edilmiş.Budapeştede yaşayan biri olarak bu köprüyü pek yakıştırmasamda altından akıp geçen Tuna nehri hakkında bilgi vermek isterim

Tuna nehri; Almanya’nın güneyinden doğuyor ve Karadeniz’e  dökülüyor. Uzunluğu: 2779 km. Toplam: 10 ülkenin sınırları içinden geçiyor. Nehir taşımacılığına çok uygundur. Hollanda’dan Ren nehrinden başlayan seyahat kanalları geçişleri ile, Tuna üzerinden Karadeniz’e kadar seyahat ediliyor. Yazın buharlaşma ve kuraklık arttığında, suları azalır. Kışın ve ilkbaharda ise suyu fazlalaşır. Nehir yatağından çevreye yayılır. Bu durumda, bir deniz görüntüsü alır. Nehrin ortalama genişliği: 400-500 metre olmasına rağmen, bazı yerlerde, 1200 metreye ulaşır.

Tuna nehri üzerinde: Budapeşte şehrinde, üç tane ada bulunuyor. Bunlar: Tuna nehrinin en büyük adası: Csepel-sziget (Csepel adası), Hajoyari-sziget ve Lupa-sziget adalarıdır.

Tuna nehri konusunda burada size bazı bilgiler vermek istiyorum. Hani, bir türkü var, “Tuna nehri akmam diyor” şeklinde dizeleri olan. Burada elbette Tuna nehri akıyor, ama uzaktan baktığınızda, nehrin aktığını fark edemiyorsunuz, Tuna’nın bu güzel şehri terk etmek istemediğini düşünüyorsunuz bir an.

Diğer konu: Mavi Tuna. Evet, Tuna nehrine baktığınızda, mavi renk görmek mümkün değil, alenen kahverengimsi bir rengi var. Bunu Macarlara sorduğunuzda, çok ilginç bir yanıt veriyorlar. Macarlar diyorlar ki “Tuna nehri, yalnızca aşık olanlara mavi görünür”

Yanınızda, eşiniz, sevgiliniz varsa, buyurun bu cevabı değerlendirin, siz Tuna nehrini mavi görmüyorsanız, demekki aşık değilsiniz, yanınızdakine bunu nasıl izah edeceksiniz.

İşte böyle, Tuna nehri. Bu nehir üzerinde, 9 tane köprü var. Bunlardan: 7 tanesi trafiğe açık. Diğer 2 tanesi ise kapalı.


Bu köprülerden en ünlüsü: Lanc Hid yani Zincirli köprüdür. Bir diğer adı: Aslanlı köprü. Bu köprüde bazen, özellikle Cumartesi akşamları, trafiğe kapatılıyor.

Unknown

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder