Budapeşte Hakkında Bilgiler-3

Budapeştenin Buda kısmında yer alan,

Mathias Kilisesi Macarca orjinak adı Matyas Templomdur http://www.matyas-templom.hu/ İngilizce - Almanca pek tabiki Macarca dilinde açılış saatleri ve genel bilgiler vardır,

Kale bölgesi içinde kalan Eski Buda ‘da yer alır. Avrupa’nın önemli kiliselerinde olduğu gibi farklı kısımları farklı dönemlere aittir. Kulesinin ortaçağ’dan kalma olduğu söyleniyor. Bizim için ilginç olan yanı ise Osmanlılar’ın 1541’de bu kiliseyi camiye çevirmiş olmaları.İkinci Dünya Savaşında Budapeşte büyük bir hasar görmüş anlatılanlar göre.

Bu arada şehre hakim ve tur programı içinde bulunan ve mutlaka görülmesi gereken Citadellya çıktığınızda orada 1850 li yıllardan başlıyarak her 10 yılda bir Budapeşte hakkında panaromik resimler bulunur 2.dünya savaşına geldiğinizde şehrin hali içler acısıdır,

Anlatılana göre fabrikaların ve meskenlerin neredeyse tamamı ya yıkılmış veya hasar görmüş. Bütün köprüler yıkıldığı için ulaşım da durmuş. 1945’te Sovyet orduları Budapeşte’ye girdiğinde nüfus dörtte biri kadar azalmıştı. Şehrin inşası yıllar sürmüş yıl 2012 ciddi anlamda binalar yenileniyor ve metro 4 inşaası sürmektedir değerli arkadaşlar. 1950’de çevredeki köy ve ilçelerin katılmasıyla Budapeşte genişletilmiş. Sanayileşme kaldığı yerden tekrar başlamış ancak çevre il ve ilçelere yayılması için de tedbirler alınmış. Şehrin Tuna üzerinde her zaman önemli bir kavşak noktası olması, sanayileşme öncesinde yapılan merkezî demiryolları ve Macaristan’a dağılan yolların merkezinde bulunması Budapeşte’nin gelişmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. 1970’lerde şehiriçi trafiğinin rahatlatılmasında önemli rol oynayan metro sistemi kurulmuş evet şu aşamada artık iyice eskimiştir sistemin revizyonu şart olarak gözüküyor lakin Temizliği, hızlı ve ucuz olmasıyla Budapeşte metrosu şehrin özelliklerindendir. 

Macaristan’ın en iyi okulları, Macar Bilimler Akademisi ve araştırma enstitüleri Budapeşte’dedir.Ortalama dünya çapında 20-25 tane üniversite bulunmaktadır,

Dünyanın bir çok ülkesinden buraya eğitim amaçlı gelenler olur,Elizabet Köprüsü 1897-1903 ; Tamamlandığında dünyanın en uzun asma köprüsüymüş. Adını İmparator Franz Joseph’in eşi Macaristan’ın kraliçe Elizabet’inden almış.  2. Dünya Savaş’ndan nasibini almış ve yeniden 1964 yılında inşa edilmiş.

Etnoğrafya Müzesi  (Néprajzi Muzeum) www.neprajz.hu  (800 Ft)
Aralarına Kossuth Meydanı girse de Parlamento ile komşu olan bu müze Macaristan’ı Macaristan yapan etnik kültürel öğelerin ( gelenekler, nesneler, hayat biçimleri, vb..)  fotoğraflar, canlandırmalar, belgeseller veya nesneler yolu ile sergilenmesine aracılık etmektedir. Kentte, sert kara iklimiyle bol bağışlı iklim arasında bir geçiş iklimi egemen. En sıcak ay temmuzda ortalama sıcaklık 28 derece. Budapeşte'de bahar nisanda başlıyor, yazlar genellikle sıcak ve kurak. Kasım genellikle yağışlı ama hava Aralık ortalarına kadar soğumuyor. Kışlar genellikle uzun sürmez. 

Macaristan'ın para birimi Forint olup yeni gelenler genelde florin derler bu 2-3 gün sürer sonrasında durum forint olarak  alışılır 1TL ortalama 110 forinttir Eylül 2014 itibari ile,

Resmi dil ise Macarca. Dünyanın en zor dillerinden biri olan Macarca'nın grameri Türkçe'ye çok benziyor lakin alfebesinde 44 kelime inceltme ve kalınlastırmalar var.

Budapeşte'de en geçerli yabancı dil Almancadır bunun nedenide Avusturya-Macaristan imparatorluğundan kalma monarşidendir Osmanlıdan devralınan durum birinci dünya savaşına kadar sürmüştür Almancadan sonra kullanılan dil İngilizce daha sonra Fransızcadır,


Gellért Tepesi Adı üstünde, Budapeşte’nin yüksek noktalarından. Hem de gözalıcı yeşillikler içinde.  Elizabet Köprüsünün karşısına düşer. Tepe adını bir rivayete göre Hıristiyanlığı kabul etmek istemeyen paganların Piskopos Gellért’i bir varil içerisinde tepeden yuvarlayıp öldürmesinden ötürü almış. Tepenin eteklerinde Gellért’in bir anıtı bulunmakta. Anıtın kaidesinden aşağı kat kat yapılmış şelale de huzur dolu bir etki yaratıyor.
Bu tepede görmek isteyenler için bir kaya kilisesi, görsellikte Antalya’nın 5 yıldızlı tesislerini aratmayan Gellért Oteli ve Kaplıcası, Sokullu Mustafa Paşa tarafından genişletilmiş Rudas Hamamı, yine Osmanlı döneminden kalma Rac Hamamı da var.
Ayrıca bu tepenin en zirve noktasında , Budapeşte’nin 1945’te Rus ordusu tarafından kurtarılışının anısına dikilmiş, Tuna boyunca hemen her yerden görülen, şehri ayaklar altında bırakan ihtişamı ile devasa Özgürlük Anıtı bulunmakta.  
Etnoğrafya Müzesi  (Néprajzi Muzeum) www.neprajz.hu  (800 Ft)
Aralarına Kossuth Meydanı girse de Parlamento ile komşu olan bu müze Macaristan’ı Macaristan yapan etnik kültürel öğelerin ( gelenekler, nesneler, hayat biçimleri, vb..)  fotoğraflar, canlandırmalar, belgeseller veya nesneler yolu ile sergilenmesine aracılık etmektedir. 

Tarık TEKEŞ

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder