Budapeşte'nin Yapıları

Szechenyi-Lanchid-(Zincirli-Köprü)-ve-St.-Stephan-Kilisesi---Budapeşte

Zincirli Köprü ve St.stephan kilisesi genelde hep resimler gece çekilir Budapeşte gece ayrı bir güzelliğe bürünür sanki üzerinden o hantallığı atmaktadır bu köprüde Parlemento binasından sonra şehrin simgesi haline gelmiştir,

Kentin ilk köprüsü.(1839-1949) İkinci dünya savaşından nasibini almış ama savaş sonrasında onarılıp 100. yıldönümünde yeniden kullanıma açılmış. İki başında da her bir ayağın üzerinde aslan heykelleri var.

  
Peşte yakasında günümüzde Four Seasons Hotel olarak hizmet veren Gresham Sarayı’na, Buda yakasında da tepeden aşağı mağrur bakan Kraliyet Sarayına açılmaktadır. Bu bina diğer binaların aksine beni gerçekten etkilimeştir farklı bir havası ve ambiansı vardır, Gündüz verdiği hantal görüntünün aksine geceleri karanlık basıp da ışıklandırıldığında doyum olmaz bir manzara sunuyor değerli Budapeşte sakinlerine, tıpkı bizim yani (istanbulluların )Boğaz Köprü’müz misali. Gerçi bizim boğaz köprğsünün ışıklandırması öok daha güzel,herneyse o sebepten olsa gerek tüm Budapeşte broşürlerinde, turizm sayfalarında bu köprünün gece fotoğrafları kullanılıyor. 

Gresham sarayından yani şimdi otel olarak kullanılan bina içi ve dışı resim ziyafeti ,


Budapeşte hem mimari hem de bir sanat kentidir. Nehrin iki yakasinda birbirine bakan parlamento binasi ve eski kraliyet sarayi sehrin gorkemli siluetinin en belirgin parcalaridir. iki yakayi biraraya getiren kopruler ve tam bir sifali bir su cenneti olan sehirde pek cogu osmanlidan kalma, simdi her biri bir klinik gibi hizmet veren hamamlari bulunur. rudas, kiraly, roc isimli turk hamamlari ve osmanlidan kalma gül baba türbesi de mevcuttur,Bakınız,Buda kalesinden şehir manzarası...Gellert Tepesinden çekilmiş şehir manzarası panoromik olarak,Buda kalesi,


Kale Tepesi - Budapeşte

İlk olarak 1255 yılında kale olarak inşa edildiği ve 1458’de Kral I. Mátyás tarafından yenilendiği bilinmektedir. 1686’da Buda şehrinin işgali esnasında büyük hasar görmüş ve restore edilmiştir. 1849’daki Bağımsızlık Savaşı’nın ardından kurulan Macar hükümetinin yönetimi buradan gerçekleştirilmiş; 1944 – 45 yıllarındaki II. Dünya Savaşı kuşatmasında ise bina tekrar zarar görmüştür. Tüm bu yıkma – yapma işlemlerinin ardından yapı son hâlini almıştır ve günümüzde Budapeşte şehrinin en görkemli yapıtaşlarından biri hâline gelmiştir. 


Köprünün Ucundaki ada Margit adasıdır,A Magyar Tudományos Akadémia görüntüleri,Macar Bilimleri Akademisi


MACARISTAN PARLEMENTOSUBasilikadan çekilmiş şehir manzaraları,


Tarık TEKEŞ

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder