Budapeşte Ulaşım

Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna’nın batı (sağ) yakasında Buda (Budin) ve doğu (sol) yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş hayatının merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

Budapeşte, şehir içi toplu taşıma konusunda, eski komünist şehirlerin özelliğini taşıyor. Şehrin hemen hemen her bölgesine, hiçbir sıkıntı yaşamadan toplu taşımayla ulaşmak mümkün. Ancak Budapeşte’de trafik sorununun da zaman zaman yaşandığını unutmamak gerek. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde yaşanan yoğun trafik; kentte bir noktadan diğerine gitmenizi imkânsız hale getirebilir.


http://www.bkv.hu/

ULAŞIMDA BİLET FİYATLARI - TOPLU TAŞIMA

http://officina.hu/belfoeld/28-bkv-berlet-arak-2014-ennyivel-lesz-olcsobb-a-bkv-berlet-budapesten

ÖNCELİK İLE ULAŞIM KONUSUNA GÖZ ATALIM AŞAĞIDA METRO ULAŞIMI BULUNMAKTA

Aşağıdaki resimde şehir turu atılan hop on off dedikleri 1 bilet alıp ertesi günde kullanabileceğiniz şehir turları,
şehir turu demişken Budapeşte ye 3 günlüğüne geliyorsanız Budapest Card alabilirsiniz,
Bu kart sayesinde toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanabilir müze ve ören yerleri gibi ziyaretlerinizi indirimli yapabilirsiniz,

Aşağıda şehrin toplu taşıma ağı görülmektedir,Bu kartı bu toplu taşıma ağında ücretsiz olarak kullanabilirsiniz,
Yukarıda bahsi geçen 3-4 günlüğüne ziyarete gelmiş insanlar için uygun Budapest Card,Hava alanına indiğinizde information dan yada şehir merkezindeki bir çok noktadan tedarik edebilirsiniz yada aşağıdaki gibi Truzim infolardan destek alabilirsiniz.Şehrin merkezi diyebileceğimiz en işlek ve panaromik olan yerler:


Kısa süreliğine 2-3 Günlüğüne  Budapeşte'ye geldiyseniz, aşağıdaki kartlardan yararlanabilirsiniz:Aşağıdaki kart bilgisi 2012 yılına aittir ama 2014 yılının kartları da benzer şekilde hazırlanmıştır:


Eğer herhangibir aksilik ayada Büyük elçiliğimizi ziyaret etmek istersiniz detay bilgileri aşağıdaki gibidir;

Budapeştede bulunmaktadır. Web sitesi: http://budapest.emb.mfa.gov.tr/

BloogerYazar

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder